Interkom motocyklowy - Co to jest? Jak działa?

person Autor: Alicja Woroszyło list W: Blog Z: comment Komentarz: 0 favorite Hit: 61

Interkom motocyklowy to urządzenie, które umożliwia komunikację pomiędzy kierowcą a pasażerem oraz między motocyklistami podczas jazdy. W tym artykule poznasz odpowiedzi na kluczowe pytania związane z tym urządzeniem: interkom co to jest, jak działa i kiedy warto z niego korzystać? Zacznijmy od podstaw.

Interkom motocyklowy to urządzenie, które umożliwia komunikację pomiędzy kierowcą a pasażerem oraz między motocyklistami podczas jazdy. W tym artykule poznasz odpowiedzi na kluczowe pytania związane z tym urządzeniem: interkom co to jest, jak działa i kiedy warto z niego korzystać? Zacznijmy od podstaw.

Interkom - co to jest?

Najprościej można powiedzieć, że Interkom to urządzenie, które umożliwia komunikację podczas jazdy motocyklem. W zależności od rodzaju urządzenia łączność może odbywać się na linii kierowca-pasażer lub kierowca-kierowca.

Urządzenie składa się przede wszystkim z mikrofonu oraz głośnika lub słuchawki, które umożliwiają komunikacje z innymi osobami. Wyposażone jest także w przyciski i w większości modeli również pokrętło do sterowania. Modele z wyższej półki posiadają często także sterowanie głosowe.

Jak działa interkom motocyklowy i do czego służy?

Dostępne są interkomy motocyklowe przewodowe oraz bezprzewodowe. W modelach przewodowych dźwięk jest przesyłany za pośrednictwem kabla. Natomiast interkomy bezprzewodowe wykorzystują technologię bluetooth lub technologię Mesh.

Dodatkowo interkomy bluetooth zwykle łączy się z zewnętrznym urządzeniem np. smartfonem, co umożliwia np. słuchanie muzyki, komend nawigacji, czy też prowadzenie rozmów telefonicznych. A także z nawigacjami w motocyklach oraz innymi urządzeniami, które wykorzystują i obsługują technologię Bluetooth.

Jakie są rodzaje interkomów motocyklowych?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są interkomy przewodowe. Łączą one kierowcę i pasażera za pomocą kabla. Niski koszt i prostota podłączenia sprawiają, że to chętnie wybierana opcja dla osób podróżujących we dwójkę na jednym motorze.

Oczywiście interkom motocyklowy na 2 kaski może być także w wersji bezprzewodowej. Takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne, a także bezpieczniejsze, ponieważ nie ma zbędnych kabli.

Dostępne są także interkomy bezprzewodowe. Mogą wykorzystywać technologię mesh lub bluetooth. Ta klasa urządzeń sprawdzi się szczególnie do komunikacji głosowej między różnymi motocyklistami. Duży zasięg, sięgający nawet dwóch kilometrów w technologii Bluetooth a w przypadku technologii mesh nawet do ośmiu kilometrów, co umożliwia swobodną komunikację na dużych odległościach.

Na rynku dostępne są także rozwiązania umożliwiające komunikację wielu użytkowników. To doskonała propozycja dla osób podróżujących w grupach.

Jak wybrać interkom motocyklowy?

Wybierając interkom motocyklowy, trzeba zwrócić przede wszystkim na własne potrzeby. Szukasz rozwiązań do komunikacji z jedną osobą np. pasażerem, czy też potrzebujesz łączności z dużą ilością osób? Czy potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak sterowanie głosowe? A może komunikaty głosowe mają być w języku polskim?

Przy wybieraniu interkomu, warto kierować się następującymi punktami:

  • - wersja modułu Bluetooth,
  • - język komunikatów głosowych oraz menu,
  • - rodzaj radia: czy jest wbudowane,
  • - ilość urządzeń Bluetooth/Mesh, jaką możemy podłączyć,
  • - czas pracy interkomu na jednym ładowaniu,
  • - rodzaj interkomu: dedykowany czy uniwersalny,
  • - rodzaj baterii: wbudowana czy zewnętrzna,
  • - zasięg,
  • - możliwość podłączenia interkomów innych producentów,
  • - czy interkom posiada funkcje, które ułatwią obsługę podczas jazdy motocyklem.

Produkt droższy nie oznacza lepszy - porównując interkomy z różnych półek cenowych warto wziąć pod uwagę konkretne funkcjonalności, a nie tylko cenę. A jeśli szukasz sprawdzonych interkomów lub innych akcesoriów, to odwiedź nasz sklep z częściami motocyklowymi.

Komentarze

W tej chwili brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień